Blog Dietetyczny

spaghetti kcal

Spaghetti kcal – ile kalorii ma porcja spaghetti z mięsem?

Spaghetti z mięsem to klasyczne danie kuchni włoskiej, ale czy zastanawiałeś się, ile kalorii zawiera jedna porcja tego smakowitego posiłku?

Kamil Afterfit

Ile kalorii zawiera porcja spaghetti z mięsem?

Spaghetti z mięsem to jedno z najpopularniejszych dań na całym świecie. Standardowa porcja tego dania, która zwykle zawiera około 100 gramów ugotowanego spaghetti i 125 gramów mięsa, może zawierać około 500-600 kalorii. Kaloryczność dania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj użytego mięsa (wołowina, kurczak, czy wieprzowina), sposób przygotowania oraz dodatki, takie jak sosy czy ser. Chociaż spaghetti z mięsem jest pożywnym posiłkiem, zawierającym białko i węglowodany, to jego wysoka kaloryczność może być czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę w diecie.

Jakie są wartości odżywcze spaghetti z mięsem?

Spaghetti z mięsem, oprócz dostarczania znacznej ilości kalorii, oferuje także inne ważne składniki odżywcze. W składzie dania znajdziemy białko, które jest ważne dla budowy i regeneracji mięśni, a także węglowodany, dostarczające energii. Ponadto, danie to zawiera tłuszcze, w tym nasycone, oraz różne witaminy i minerały, w zależności od składników. Poniżej prezentujemy tabelę wartości odżywczych dla typowej porcji spaghetti z mięsem.

Tabela wartości odżywczych spaghetti z mięsem

SkładnikWartość w typowej porcji
Kalorie500-600 kcal
Białko25-35 g
Węglowodany50-70 g
Tłuszcz15-25 g

Jak widać, spaghetti z mięsem to bogate źródło białka i węglowodanów, ale także posiada umiarkowaną ilość tłuszczu.

spaghetti na widelcu

Czy spaghetti z mięsem pasuje do zdrowej diety?

Włączenie spaghetti z mięsem do zdrowej diety zależy od indywidualnych potrzeb żywieniowych i celów. Dla osób aktywnych fizycznie, które potrzebują większej ilości kalorii i białka, spaghetti z mięsem może być dobrym wyborem. Jednak dla osób na diecie redukcyjnej lub dbających o niski poziom tłuszczu w diecie, może być konieczne dostosowanie porcji lub składników dania.

Porcja spaghetti z mięsem może zawierać od 500 do 600 kalorii, co czyni je pożywnym, ale kalorycznym posiłkiem. Jest to bogate źródło białka i węglowodanów, ale zawiera również tłuszcze. Włączenie tego dania do diety zależy od indywidualnych potrzeb i celów żywieniowych.


Napisane przez Kamil Afterfit