Blog Dietetyczny

sernik kcal

Sernik – kcal. Ile kalorii ma jeden kawałek sernika?

Sernik to jeden z najpopularniejszych deserów na świecie, cieszący się uznaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Ze względu na różnorodność przepisów, kaloryczność sernika może się znacząco różnić. W poniższej tabeli przedstawiono przybliżoną wartość kaloryczną różnych rodzajów sernika na porcję: Rodzaj sernika Kalorie na porcję (100g) Tradycyjny sernik na zimno Około 320 kcal Sernik nowojorski … Continued

Kamil Afterfit

Sernik to jeden z najpopularniejszych deserów na świecie, cieszący się uznaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Ze względu na różnorodność przepisów, kaloryczność sernika może się znacząco różnić. W poniższej tabeli przedstawiono przybliżoną wartość kaloryczną różnych rodzajów sernika na porcję:

Rodzaj sernikaKalorie na porcję (100g)
Tradycyjny sernik na zimnoOkoło 320 kcal
Sernik nowojorskiOkoło 400 kcal
Sernik z owocamiOkoło 350 kcal
Sernik bezglutenowyOkoło 300 kcal
Sernik wegańskiOkoło 250 kcal

Czym różnią się poszczególne rodzaje serników?

Tradycyjny sernik na zimno

Tradycyjny sernik na zimno to deser, który nie wymaga pieczenia. Jego kaloryczność wynika głównie z zawartości serka mascarpone lub innego tłustego serka, a także z dodatku śmietanki i cukru.

Sernik nowojorski

Sernik nowojorski charakteryzuje się gęstą, kremową konsystencją. Jest to wersja bardziej kaloryczna, ponieważ do jego przygotowania używa się dużej ilości serka kremowego, jaj oraz cukru.

sernik nowojorski
Classic New York cheesecake with fresh berries on light blue concrete background, top view

Sernik z owocami

Dodanie owoców do sernika nie tylko wzbogaca jego smak, ale także nieznacznie obniża kaloryczność deseru, dzięki naturalnej słodyczy i zawartości wody w owocach.

Sernik bezglutenowy

Wersja bezglutenowa sernika jest alternatywą dla osób z nietolerancją glutenu. Zazwyczaj jego spód tworzy się z mieszanki orzechów i daktyli, co sprawia, że jest mniej kaloryczny niż tradycyjne wersje.

Sernik wegański

Sernik wegański to deser przygotowywany bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Jego kaloryczność jest zazwyczaj niższa dzięki wykorzystaniu alternatywnych składników, takich jak nerkowce zamiast serka kremowego.

Jakie składniki najbardziej wpływają na kaloryczność sernika?

Kaloryczność sernika zależy głównie od zawartości tłuszczu i cukru. Sery kremowe, śmietanka, mascarpone to składniki, które podnoszą wartość energetyczną deseru. Zastąpienie ich lżejszymi alternatywami, takimi jak serek homogenizowany czy jogurt grecki, może znacząco obniżyć kaloryczność sernika, nie tracąc przy tym na smaku.

Czy można przygotować sernik niskokaloryczny?

Tak, istnieje wiele przepisów na serniki niskokaloryczne. Kluczem do obniżenia wartości energetycznej deseru jest wybór składników o obniżonej zawartości tłuszczu i cukru. Warto również eksperymentować z naturalnymi słodzikami, takimi jak stewia czy erytrytol, które mogą zastąpić tradycyjny cukier.


Napisane przez Kamil Afterfit