Blog Dietetyczny

Zdjęcie główne rosołu na talerzu

Rosół kcal – ile kalorii ma domowy rosół 500ml?

Rosół, tradycyjny i kochany przez wiele pokoleń polski bulion, jest nie tylko smaczny, ale może być również zdrowym elementem zbilansowanej diety. Jego kaloryczność zależy od składników użytych do przygotowania, co czyni go elastycznym daniem, dostosowanym do różnych potrzeb żywieniowych. Przezroczysty, aromatyczny rosół to klasyk na polskim stole, często podawany jako pierwsze danie w obiedzie.

Kamil Afterfit

Ile kalorii ma domowa porcja rosołu 500ml?

Domowa porcja rosołu o pojemności 500 ml zawiera zwykle około 150-200 kalorii. Ta wartość może się różnić w zależności od składników, takich jak rodzaj mięsa, ilości tłuszczu oraz rodzaju dodatków. Rosół z kurczaka będzie miał inną wartość kaloryczną niż rosół na wołowinie czy z indyka.

Domowy rosół – wartości odżywcze

Rosół, będący bazą wielu polskich obiadów, jest bogaty w minerały i może stanowić cenny element zdrowej diety. Oto tabelka przedstawiająca przybliżone wartości odżywcze 500 ml domowego rosołu:

SkładnikWartość na 500 ml
Kalorie150-200 kcal
Białko15-20 g
Tłuszcze5-10 g
Węglowodany0-5 g
Sód500-700 mg
Porcja bulionu rosołowego na talerzu

Czy rosół jest dobry na diecie?

Rosół może być doskonałym wyborem dla osób będących na diecie, ze względu na niską zawartość kalorii i tłuszczu, a także wysoką zawartość białka, szczególnie jeśli zostanie przygotowany z chudym mięsem. Jest również bogaty w minerały, takie jak magnez i potas, które są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Ważne jest, aby unikać dodawania dużych ilości soli czy tłuszczu.

Czy rosół z makaronem jest zdrowy?

Rosół z makaronem może być zdrowym daniem, jeśli wybierze się makaron pełnoziarnisty i kontroluje się jego ilość. Pełnoziarnisty makaron dodaje dodatkowego błonnika i składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, że dodanie makaronu zwiększa zawartość węglowodanów i kalorii w daniu, dlatego ważna jest umiar i świadomy wybór składników.


Napisane przez Kamil Afterfit