Blog Dietetyczny

mąka pszenna kcal

Mąka pszenna – kcal. Ile kalorii zawiera 100g mąki pszennej?

Mąka pszenna jest podstawowym składnikiem wielu przepisów kulinarnych, od pieczywa po desery. Sto gramów mąki pszennej zawiera średnio około 364 kcal, co czyni ją produktem o wysokiej gęstości energetycznej. Pomimo wysokiej kaloryczności, mąka pszenna dostarcza również białka, błonnika oraz różnych witamin i minerałów, w tym witaminy B i żelaza. Należy jednak pamiętać, że przetwarzanie mąki … Continued

Kamil Afterfit

Mąka pszenna jest podstawowym składnikiem wielu przepisów kulinarnych, od pieczywa po desery. Sto gramów mąki pszennej zawiera średnio około 364 kcal, co czyni ją produktem o wysokiej gęstości energetycznej. Pomimo wysokiej kaloryczności, mąka pszenna dostarcza również białka, błonnika oraz różnych witamin i minerałów, w tym witaminy B i żelaza. Należy jednak pamiętać, że przetwarzanie mąki może zmniejszyć jej wartość odżywczą, dlatego coraz więcej osób sięga po wersje pełnoziarniste. Umiarkowane spożycie mąki pszennej może być częścią zbilansowanej diety, ale zaleca się łączenie jej z produktami bogatymi w błonnik i inne składniki odżywcze.

Jakie wartości odżywcze ma mąka pszenna?

Mąka pszenna nie tylko dostarcza kalorii, ale także jest źródłem ważnych składników odżywczych. Poniżej przedstawiamy tabelę wartości odżywczych dla 100g mąki pszennej:

Składnik odżywczyIlość
Kalorie364 kcal
Białko10 g
Tłuszcz1 g
Węglowodany76 g
Błonnik2.7 g
Żelazo3.6 mg

Te informacje pokazują, że mąka pszenna może być cennym dodatkiem do diety, szczególnie ze względu na zawartość białka i żelaza.

Czy mąka pszenna jest zdrowa?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb żywieniowych i celów dietetycznych. Mąka pszenna może być zdrowym wyborem, jeśli jest spożywana z umiarem i w ramach zbilansowanej diety. Ważne jest jednak, aby wybierać mąkę pełnoziarnistą, która zawiera więcej błonnika i składników odżywczych.

mąka pszenna kcal przygotowania do robienia chleba

Jak wykorzystać mąkę pszenną w kuchni?

  • Pieczenie chleba i ciast
  • Przygotowanie domowej pizzy
  • Zagęszczanie sosów i zup

Mąka pszenna jest wszechstronna w kuchni, ale pamiętaj o umiarkowaniu, aby cieszyć się zdrową i zbilansowaną dietą.


Napisane przez Kamil Afterfit