Dieta 1700 kcal – ile się chudnie? Dla kogo dieta 1700 kcal?
Dieta 1700 kcal to sposób żywienia, dzięki któremu można zdrowo schudnąć, zmniejszając ryzyko efektu jo-jo. Taka kaloryczność nie powinna sprawiać problemów z bilansowaniem jadłospisu. Posiłki w diecie 1700 kcal muszą pokrywać dzienne zapotrzebowanie na mikro i makroskładniki umożliwiając prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Liczba kalorii dla każdego z nich ustalana jest na podstawie prowadzonego trybu życia, aktywności fizycznej, płci czy wzrostu. Przyjmuje się jednak, że najobfitsze są obiad i śniadanie. Lekka kolacja zapobiega uczuciu ciężkości po jedzeniu, a przekąski zmniejszają chęć podjadania.
Dieta redukcyjna na 1700 kcal – dla kogo dieta 1700 kcal?
Dieta 1700 kcal będzie odpowiednia dla osób zdrowych, które nie są zadowolone z obecnej wagi i chcą schudnąć lub wręcz przeciwnie – satysfakcjonuje je aktualna masa ciała. Jeśli dzienne zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 1700 kalorii, waga zostanie utrzymana. Gdy zapotrzebowanie na kalorie jest większe, ich deficyt umożliwi pozbycie się zbędnych kilogramów. Deficyt energetyczny nie powinien przekraczać 500-1000 kcal.
Taki sposób żywienia będzie odpowiedni np. dla:
- kobiety w wieku 25 lat (masa ciała 60 kg, wzrost 170 cm) o wysokiej aktywności fizycznej – całkowita przemiana materii to 2282 kcal, deficyt wynosi 580 kcal;
- mężczyzny w wieku 40 lat (masa ciała 90 kg, wzrost 190 cm) o niskiej aktywności fizycznej – całkowita przemiana materii to 2545, deficyt wynosi 845 kcal.
Plan żywieniowy dla 1700 kcal dziennie powinien dostarczać określoną ilość kalorii. Jednocześnie należy zbilansować posiłki. Muszą pokrywać potrzeby organizmu w odniesieniu do niezbędnych składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim właściwych proporcji między białkiem, tłuszczami a węglowodanami a ilością witamin, minerałów, antyoksydantów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Odpowiednio skomponowana dieta 1700 kalorii jest pożywna oraz bogata w mikro- i makroelementy. Mimo to przed jej rozpoczęciem warto skorzystać z porady u dietetyka.
Efekty stosowania diety 1700 kcal
Głównym celem diety 1700 kalorii jest redukcja masy ciała. Zbędne kilogramy zostają spalone, ponieważ organizm otrzymuje mniej kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie na energię. Dla zdrowego odchudzania deficyt energetyczny powinien mieścić się w granicach 500-1000 kcal. Jeśli deficyt kaloryczny wyniesie 500 kalorii, tygodniowy spadek wagi to średnio 0,5 kg. W ciągu miesiąca można stracić około 2 kg.
Warto pamiętać, że tempo redukcji masy ciała zależy od poziomu deficytu, poziomu aktywności fizycznej, a także indywidualnych predyspozycji. Aby wzmocnić efekty, ale nie przeciążyć organizmu, zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna. Zapobiegnie ona powrotowi zbędnych kilogramów oraz wspomoże wzrost i rozwój masy mięśniowej. W przypadku wysokiej aktywności fizycznej podaż energii może nie być wystarczająca. Wtedy organizm będzie przemęczony.
Jak oszczędzić sobie liczenia kalorii i zyskać więcej czasu?
Dieta 1700 kcal to pełnowartościowe posiłki o odpowiedniej kaloryczności. Należy wziąć pod uwagę, że efekty jej stosowania pojawią się tylko, jeśli deficyt kaloryczny połączymy z posiłkami przygotowanymi na bazie zróżnicowanych produktów. Wymaga to liczenia kalorii, przemyślanych zakupów i stworzenia smacznego, ale zbilansowanego menu na cały tydzień. Alternatywą dla sprawdzania etykiet i ważenia składników jest dieta pudełkowa. Catering Afterfit, który pozwala na samodzielne komponowanie posiłków, działa na terenie wielu miast w Polsce, sprawdź:
- catering dietetyczny Kielce;
- catering dietetyczny Lublin;
- catering dietetyczny Opole.
Zdrowa dieta 1700 kcal – jadłospis
Dieta o wartości energetycznej 1700 kalorii to przede wszystkim pełnowartościowe posiłki. Każdego dnia źródłem energii powinny być zróżnicowane pod względem zawartości mikro i makroskładników produkty. Zalecane proporcje wynoszą:
- błonnik pokarmowy – ok. 25 g na dobę;
- białko – 20-25% energii;
- tłuszcze – 25-30% energii;
- węglowodany – 45-50% energii.
Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia wskazują, by sięgać po produkty niskoprzetworzone. Najlepiej unikać fast foodów, słodkich i słonych przekąsek oraz alkoholu. Fundamentem diety 1700 kalorii są produkty znajdujące się na dole piramidy zdrowego żywienia. Są to m.in. nasiona roślin strączkowych, zbożowe produkty pełnoziarniste (np. pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, gruboziarniste kasze), świeże warzywa i owoce. W diecie nie powinno zabraknąć zdrowych tłuszczy pochodzenia roślinnego. Jest to oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej słonecznikowy i olej lniany.
Przykładowy jadłospis to:
- śniadanie – jajecznica z pomidorami: jajka 3 sztuki, pomidor 80 g, sól i pieprz, olej rzepakowy pół łyżeczki (ok. 400 kcal);
- drugie śniadanie – koktajl gruszkowo-bananowy: mleko 2% tłuszczu 125 ml, banan 55 g, gruszka 128 g, cynamon do smaku (ok. 190 kcal);
- obiad – makaron z indykiem: makaron pełnoziarnisty penne 65 g, mielone mięso z piersi indyka 100 g, kukurydza 3 łyżki, czerwona fasola konserwowa 68 g, przecier pomidorowy 131 g, natka pietruszki, czosnek, zioła prowansalskie, sól i pieprz (ok. 550 kcal);
- podwieczorek – jogurt i suszone figi: suszone figi 20 g, jogurt naturalny 200 g (ok. 180 kcal);
- kolacja – kanapki z serem mozzarella, szynka i sałatą: chleb żytni razowy 2 kromki, mozzarella 32 g, szynka z indyka 46 g, sałata masłowa 2 liście (ok. 380 kcal).
Dieta 1700 kcal – dla kogo, przykładowy jadłospis odchudzający 1700 kalorii
Deficyt energetyczny poniżej zapotrzebowania energetycznego, wzrost aktywności fizycznej i niezbędne składniki odżywcze. Tylko tyle i aż tyle potrzeba, aby opisywana dieta redukcyjna przyniosła oczekiwane rezultaty bez ryzyka efektu jojo.
Codzienne menu o wartości energetycznej 1700 kcal to skuteczny sposób na odchudzanie. Jednocześnie jest to szansa, aby zdrowy styl życia pozostał z nami na dłużej. Ważne, by dbać o kaloryczność posiłków i zapewnić podaż składników odżywczych, która zaspokoi podstawowe potrzeby organizmu. Ograniczając ilość kalorii, należy pamiętać o bilansowaniu posiłków. Menu można przygotować samodzielnie lub wykorzystać gotowy jadłospis odchudzający.