Na czym polega post przerywany? Zalety i wady diety okienkowej

Dieta okienkowa, post przerywany lub intermittent fasting. Pod tym terminem kryje się protokół żywieniowy, opierający się o proste i intuicyjne zasady. Głównym założeniem postu stworzenie konkretnej pory do spożywania wszelkich posiłków. Nazwa swoją podstawę gruntuje tym, że zamykamy się w niczym innym, jak przedziale – czyli oknie żywieniowym, które najczęściej określa się w godzinach. Ten „przerywany post” powoduje powstrzymywanie się od dostarczania jakichkolwiek posiłków stałych oraz płynnych w pewnych ramach czasowych. Często do opisu tego modelu żywienia używa się sformułowania „nieważne ile jesz, ważne natomiast kiedy”. I chyba tak właśnie najprostszymi słowami ująć można zasady tej diety.

Jakie są podstawowe zasady diety IF?

W diecie okienkowej czynność jedzenia ograniczamy tylko do kilku godzin na dobę. Nie chodzi tutaj o głodówkę czy spożywanie wyłącznie wybranych, niskokalorycznych produktów. Możemy jeść praktycznie wszystko, ale kluczem jest tutaj spożywanie tylko podczas dostępnego nam okna godzinowego. Nie liczy się ilości spożywanych kilokalorii, natomiast zaleca się, by posiłki były oparte na zasadach zdrowego odżywiania. Oczywiście to co dokładnie będziemy spożywać odzwierciedlać będzie jak podchodzimy do tematu zdrowia i dbałości o spożywany pokarm. Brak tu ograniczeń dotyczących wyboru spożywanych produktów oraz ich ilości. Warto jednak szeroko wspomnieć, że dobrze byłoby wystrzegać się żywności przetworzonej, gazowanych napojów czy słodyczy. Pozostały czas przeznaczony jest na regenerację dla organizmu. W tym oknie należałoby pić duże ilości napojów niesłodzonych, ziołowych herbat lub wody. Jednym z najczęściej stosowanych praktyk jest 16:8, co oznacza 16 godzin postu stosowanego oraz pozostałe 8 godzin naszego „okna”, czyli okresu kiedy należy spożywać posiłki.

Jakie są korzyści ze stosowania diety okienkowej?

Dieta IF ma na celu ograniczenie ilości spożywanych kilokalorii. Stosowanie okna żywieniowego i dostarczanie odpowiedniej liczby kilokalorii powoduje, że jej całkowita ilość w ciągu tygodnia jest po prostu mniejsza. Generuje to deficyt energetyczny, który postawiony obok naszej codziennej aktywności oraz energii jaką na tą aktywność potrzebujemy prowadzi do redukcji masy ciała i tkanki tłuszczowej. Zaletą diety okienkowej jest także związana z nią wygoda. Pozwala to dla przykładu wyjść z domu bez spożywania śniadania bez najmniejszych wyrzutów sumienia. W większości osoby decydujące się na dietę okienkową większość posiłków spożywa już w domu, a nie w pracy czy podczas codziennych obowiązków. To aspekty, które niewątpliwie uznać możemy za superlatywy. Potęguje to oszczędność czasu, pieniędzy oraz większą swobodę przy planowaniu dnia. Kto by nie był zadowolony z faktu, że może odpuścić sobie przygotowywanie posiłków przez cały dzień?

Różnolitość to cenna zaleta postu przerywanego

Kolejną istotną zaletą diety IF jest jej różnorodność. Nie jest to dieta ograniczająca nam spożycie kalorii ani eliminująca grupy produktów. Jej jedynym wymogiem jest przestrzeganie czasu wyznaczonego na jedzenie. Dietę można, ale nie trzeba stosować codziennie. Istnieje wiele badań, których celem było porównanie diety okienkowej z klasyczną dietą o ciągłym ograniczeniu podaży kilokalorii. Według obecnych meta-analiz (czyli tak zwanych zestawień istotnych badań z danej dziedziny) zarówno okresowe, jak i stałe ograniczenie w spożywaniu kilokalorii dostarcza porównywalnych efektów przy redukcji masy ciała oraz poprawie wyników metabolicznych. Warto zaznaczyć, że przynosi to również poprawę korzyści zdrowotnych - zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, poprawie gospodarki lipidowej organizmu oraz zmniejszenie procesów zapalnych, wynikających ze stosowania protokołu diety okienkowej. głównie z redukcji masy ciała i utraty tkanki tłuszczowej.

Wady postu przerywanego

Usilne stosowanie się do wyznaczonych godzin postu przerywanego samo w sobie dla wielu osób może być wadą prowadzącą do zaburzeń związanych z układem pokarmowym czy ogólnym żywieniem. Stosowanie tak rygorystycznych zasad może skutecznie nakłaniać, że gdy tylko czas zacznie na to pozwalać szybko sięgniemy po wysokoprzetworzone produkty spożywcze, co obok niskiej jakości zdrowotnej oraz energetycznej dla naszego organizmu zapewnić może liczne dolegliwości trawienne. Kolejną rozterką diety okienkowej może być własne, jednostkowe oraz nieświadome naginanie założeń tego protokołu żywieniowego. Częstym zjawiskiem jest podejście „im dłuższy post, tym lepsze efekty uzyskam” lub próby dostarczenia dziennego zapotrzebowania energetycznego w dwóch posiłkach, z uwagi na brak czasu.

Takie przemyślenia zwyczajnie nie są zdrowe z uwagi na możliwości trawienne. W dłuższej perspektywie czasu zapewnić możemy bóle brzucha, wzdęcia, problemy z gospodarką enzymatyczną czy problemy z osią jelitową. Ponadto, u osób trenujących regularnie może wystąpić trudność z dostosowaniem postu przerywanego do indywidualnych wyników sylwetkowych czy celów treningowych. Możemy natrafić na scenariusz, w którym ćwicząc wieczorem, okno żywieniowe zamykamy około godziny 20:00, co powoduje, że zgodnie z ustalonymi granicami żywieniowymi możemy nie zdążyć spożyć posiłku potreningowego.

Dieta okienkowa jako schemat dobowego rozłożenia czasu posiłków

Kończąc, intermittent fasting jest modelem żywienia pozwalającym ograniczyć ilość spożywanych kilokalorii. Dieta ta jest jedynie propozycją na ograniczenie dobowej ilości spożywanych kilokalorii. Stosowanie się do restrykcji diety okienkowej może być skutecznym oraz wygodnym sposobem odchudzania dla wielu osób. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to dieta zalecana dla wszystkich i nie każdy będzie dobrze się czuć stosując proponowane zasady. Zarówno dieta okienkowa, jak i zwykłe, klasyczne, dobowe ograniczanie podaży energii powodują utratę masy ciała, ze względu na powstały deficyt energetyczny. Post przerywany będzie tutaj jedynie ciekawym sposobem rozplanowania pór posiłków, gdyż skład naszego codziennego jadłospisu powinien być urozmaicony i zachowywać odpowiednie zasady prozdrowotne.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj 5% zniżki na zamówienia w afterfit

Popularne w tym miesiącu